Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere auto fara acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere auto fara acte

Cum pot radia o masina instrainata,sau cum il pot determina pe cel ce o detine in prezent sa si-o inmatriculeze pe numele lui?Eu nu mai detin nici-un act si nu-l cunosc pe cel care o detine,masina fiind instrainata de mai multe ori.Sau cum sa-l gasesc pe detinator?
Buna ziua !
Printr- o actiune in instanta. Obtineti o hotarare judecatoreasca in baza careia puteti actiona in consecinta.
Cu stima !
În cazul în care cumpărătorul refuză să transcrie dreptul de proprietate, este necesar să vă adresaţi instanţei de judecată competente.
Dacă prin hotărărea judecătorească se constată transferul de proprietate, se poate solicita radierea din evidenţele fiscale.
Dacă prin hotărărea judecatorească se dispune radierea, se vor depune la autoritatea competentă următoarele documente:
1. cerere;
2. fişa de înmatriculare cu viza circumscripţiei financiare;
3. hotărărea judecătorească rămasă definitivă care atestă că vehiculul a fost înstrăinat;
4. trei exemplate completate ale certificatului de radiere;
5. actul de identitate în original şi copie.

În baza documentelor depuse la ghişeu vi se eliberează un certificat de radiere în baza căruia se radiază din evidenţele fiscale autoturismul.